e-book – Opiekun. Kompendium dla opiekunów osób przewlekle chorych

  • szt.
  • Cena netto: 47,52 zł 49,90 zł

Książka „Opiekun. Kompendium dla opiekunów osób przewlekle chorych” autorstwa Elżbiety Szkiler to pozycja skierowana do osób, które na co dzień zajmują się chorymi z ograniczoną sprawnością, ze schorzeniami przewlekłymi, wielochorobowością, po wypadkach czy urazach. W książce znajdą Państwo wskazówki dotyczące następujących aspektów opieki: pielęgnacja, żywienie, rehabilitacja i aktywizacja oraz wiele innych.

 

Pozycja jest w formie elektronicznej, po zakupie otrzymają Państwo książkę zabezpieczoną indywidualnym hasłem. Bardzo proszę o podanie hasła, jakim mamy zabezpieczyć plik. 

Z przedmowy dr. n. med. Pawła Witta

Opieka nad osobami przewlekle chorymi jest niezwykle trudna. Wymaga od opiekunów nie tylko zaangażowania czasowego, ale i ogromnych pokładów siły fizycznej oraz psychicznej. Nie ma możliwości, aby holistyczna opieka nad potrzebującym mogła być zapewniona bez odpowiedniej wiedzy. „Opiekun. Kompendium dla opiekunów osób przewlekle chorych” to wyczekiwana pozycja popularno-naukowa, której zdecydowanie brakowało na naszym rynku.
Niniejsza książka stanowi cenne źródło wiedzy dla osób opiekujących się przewlekle chorymi, często z ograniczoną samodzielnością oraz z wielochorobowością. Beneficjenci tej opieki wymagają szczególnie indywidualnego, dostosowanego do ich potrzeb postępowania oraz wsparcia psychologicznego.
W kompendium w bardzo przemyślany, a jednocześnie przystępny sposób przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące opieki nad chorymi w warunkach domowych: począwszy od pielęgnacji, poprzez aktywizację dobraną do stanu chorego, a skończywszy na żywieniu. Praktyka zawodowa oraz dorobek naukowy Autorki umożliwiły jej zebranie bogatego materiału oraz informacji potrzebnych do całościowej opieki nad pacjentem przewlekle chorym.
Niezwykłą wartość stanowi fakt, iż książka została napisana przez pielęgniarkę, która w wieloletniej pracy zawodowej zajmowała się właśnie pacjentami w opiece długoterminowej, co stanowi gwarant pozycji spójnej i wyczerpującej, zapełniającej rynkową lukę wiedzy dla opiekunów osób przewlekle chorych.

dr n. med. Paweł Witt
Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki
Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, specjalista opieki paliatywnej
Ośrodek Hospicjum Domowe NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów w Warszawie
Kliniczny Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Opieki Pooperacyjnej, UCK WUM Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie

 

Od Autora

Choroba, niesprawność, obniżenie zdolności do samoopieki wynikające np. ze schorzeń, przebytych urazów czy wypadków pojawia się najczęściej nagle i jest zaskoczeniem zarówno dla chorego, jak i dla jego rodziny. Potrzeba czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji i odnaleźć w nowych, często trudnych realiach. Same chęci niestety nie wystarczą, w opiece nad pacjentem przewlekle chorym niezwykle istotne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Tylko takie zaplecze pozwoli pomagać i nie szkodzić jednocześnie. Każdego dnia w swojej pracy z pacjentem w opiece długoterminowej obserwuję niedostateczną wiedzę opiekunów w zakresie pielęgnacji chorych leżących, wymagających wyręczania we wszystkich czynnościach życiowych, w tym karmienia i przewijania.
Opieka nad chorym jest wymagająca i wyczerpująca. Zbieranie doświadczeń i poszerzanie wiedzy o opiece nad chorymi przewlekle rozpoczęło się wraz z wprowadzeniem pierwszej reformy służby zdrowia, a zdobyte przez te lata doświadczenia wskazują na nadal ogromny niedobór wiedzy opiekunów w tym zakresie. Problem nadal istnieje – edukacja opiekunów i rodzin chorego pozostawia wiele do życzenia. Dostępne na rynku wydawniczym publikacje dotyczące opieki nad chorymi przewlekle są wartościowe i pomocne, jednakże w większości przypadków Autorzy skupiają się w nich na aspektach teoretycznych, a nie praktycznych.
Opracowując kompendium, obrałam za cel, aby wskazówki dotyczące opieki i pielęgnacji osób chorych, leżących czy niepełnosprawnych były jasne i czytelne, a sposób ich przekazania prosty i dostępny dla każdej potrzebującej takiej wiedzy osoby.
Zebrana w książce wiedza poparta jest publikacjami naukowymi oraz wieloletnią praktyką zawodową, co stanowi gwarant bezpieczeństwa zarówno dla opiekunów, jak i ich podopiecznych.
Oddaję do Państwa rąk książkę, która powstawała z myślą o moich pacjentach oraz we współpracy z nimi, o czym świadczy chociażby fakt, że wielu z nich użyczyło swojego wizerunku do zdjęć.
Pomysłodawcami tej książki i zawartych w niej treści są moi byli pacjenci, z których większość dziś już nie żyje, a którymi opiekowałam się u kresu ich życia. To właśnie im poświęcam niniejszą publikację.

Elżbieta Szkiler
Magister pielęgniarstwa
Specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej